Dlaczego instalacje gazów medycznych w szpitalu są tak ważne?

  • 3 lata temu
  • 331 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
tlenoterapia

Gazy medyczne są bardzo ważnym elementem, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie całego szpitala. Zainstalowanie gazów medycznych, które tak naprawdę są systemami rurociągowymi to bardzo poważna inwestycja, której właściwe przeprowadzenie warunkuje, prawidłowe funkcjonowanie szpitala. Ich instalacja wymaga przestrzegania wielu przepisów. Dlaczego prawidłowe zamontowanie instalacji jest tak ważne?

Gazy medyczne przepisy

Założenie systemów rurociągowych do gazów medycznych to bardzo poważne przedsięwzięcie, które wymaga zaawansowanej znajomości przepisów. Jest to bardzo wąska, ścisła  specjalizacja. Instalacja gazów medycznych, podlega tak ścisłym zasadom, jakie muszą spełnić wszystkie wyroby medyczne, które mają na celu ratowanie zdrowia, a nawet życia pacjentów. Cała instalacja gazów medycznych wyposażona jest w różnorodne urządzenia – służące do rozprowadzenia, końcówki zasilania, skomplikowane systemy alarmowe, oraz takie, które zasilają cały układ w razie awarii. Niezbędny jest także kompresor, który spręża gazy, dzięki czemu możliwe jest ich doprowadzenie do pacjenta.

Co to jest tlen medyczny? Tlen zastosowanie

Jednym z ważniejszych i bardzo szeroko stosowanych gazów w medycynie jest tlen medyczny. To właśnie tlen powietrze stosowany jest w resuscytacji. Jest on niezbędny w przypadku wszystkich zaburzeń oddychania. Jego zastosowanie znacznie wzrosło w ostatnim czasie, od kiedy jest używany jako podstawa leczenia szpitalnego przy zakażeniu Covid – 19. W przypadku tego schorzenia znaczny odsetek pacjentów wymaga podłączenia pod tlen medyczny. Kiedy zastanawiamy się, skąd się bierze tlen, w szpitalu np. w komorach hiperbarycznych, warto mieć świadomość, że to także gaz medyczny i zapewnienie do niego, jak i innych gazów medycznych bieżącego dostępu jest bardzo ważne dla niezakłóconej pracy szpitala.

Podtlenek azotu instalacja niezastąpiona pomoc przy zabiegach stomatologicznych

Szerokie zastosowanie gazów medycznych, sprawia, że ich użyteczność wraz z czasem obejmuje także inne dziedziny medycyny. Instalacja podtlenku azotu wykorzystywana jest w szpitalach, jako anestetyk, który stosuje się razem ze znieczuleniem ogólnym. Może także być stosowany w połączeniu z tlenem. W takim duecie potrafi zrelaksować pacjenta, wprawić w stan lekkiego oszołomienia, co bywa bardzo przydatne, w szczególności podczas przeprowadzania zabiegów stomatologicznych.

Próżnia definicja

Instalacja, która pozwala na odsysanie śluzu, czy  płynów infuzyjnych to próżnia w szpitalu. Montaż próżni jest niezbędny w salach, w których przeprowadzane są zabiegi, a także poważne operacje. Instalacje tego typu montowane są także w salach, w których konieczny jest intensywny nadzór. Oprócz dostarczania gazów bardzo ważne jest ich  prawidłowe odprowadzenie. Gazy anestetyczne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla personelu medycznego, dlatego bardzo ważne jest zainstalowanie wysokiej jakości systemu klimatyzacji i filtracji, która pozwoli na odprowadzenie gazów wydychanych przez pacjentów.

Instalacje gazów medycznych  są bardzo ważnym elementem, który umożliwia niesienie pomocy w szpitalach. Pełnią bardzo ważną rolę podczas operacji, zabiegów, są niezastąpione w diagnostyce oraz profilaktyce, wykorzystuje się je przy przeprowadzaniu badań w laboratoriach. Pozwalają na przechowywanie narządów przeznaczonych do transplantacji. W szpitalach oprócz gazów medycznych stosowane są  gazy techniczne.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy

Kategorie:
Technologia

Komentowanie wyłączone.