Gdy odczuwasz ból w okolicy łokcia – zdecyduj się na badanie USG

  • 3 lata temu
  • 402 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
usg lokcia warszawa

Badanie ultrasonograficzne stawu łokciowego jest wykonywane w przypadku pojawienia się bólu, obrzęku lub ograniczenia ruchomości w obrębie tego stawu. Wskazaniem do USG łokcia jest uraz lub zmiany zwyrodnieniowe związane z wiekiem lub też toczącą się w organizmie chorobą reumatyczną i reumatoidalną.

Urazy i kontuzje stawu skokowego – zgłoś się na USG

Urazy i kontuzje stawu łokciowego dotyczą nie tylko osób aktywnych fizycznie. Ograniczenie ruchomości, niepokojący obrzęk, narastający ból czy też utrzymujący się krwiak w obrębie tego stawu, mogą być konsekwencją zmian pourazowych, zwyrodnieniowych, a także różnego rodzaju przypadłości. Zalicza się do nich łokieć tenisisty, rzadziej pojawiający się łokieć golfisty czy nawracające lub gwałtowne zapalenie kaletki wyrostka łokciowego. Wszystkie powyższe zmiany dotyczące stawu łokciowego, mogą być wynikiem kontuzji lub urazu w trakcie uprawiania sportu, jak również wypadków spowodowanych utratą równowagi czy uderzeniem o twarde przedmioty i nawierzchnie.

Zapalenia w obrębie stawu łokciowego mogą towarzyszyć osobom cierpiącym na zmiany reumatyczne. Problem ten dotyczy nie tylko pacjentów w podeszłym wieku, ale także ze stwierdzonym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Do zapalenia stawu łokciowego dochodzi także na skutek nieprawidłowego ułożenia przedramienia w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Na tę przypadłość narażone są osoby wykonujące wielogodzinną pracę siedzącą, a także pracujące przy komputerze.

Jakie obszary można zbadać przy pomocy USG stawu skokowego?

Zdecydowana większość struktur stawu łokciowego usytuowana jest powierzchownie, dlatego też wykonanie badania przy pomocy ultrasonografu uznaje się za dobrą metodę diagnostyczną. Przy pomocy aparatu ultrasonograficznego można dokonać prawidłowej oceny uszkodzeń stawu, zerwania ścięgna, mięśnia (między innymi dwugłowego), a także diagnostyki wysięku wewnątrzstawowego. Ponadto USG stawu łokciowego jest pomocne przy ocenie zapalenia kaletek, nadkłykci i w przypadku pojawienia się torbieli. W trakcie badania można ocenić jamę stawu, zarysy chrząstek i kości. Diagnosta otrzymuje obraz ścięgien więzadeł i torebki stawowej.

USG stawu łokciowego jest przydatne, gdy dochodzi do urazu lub niepokojących zmian w obrębie tego stawu. Chodzi tutaj także o przerost błony maziowej, krwawe wylewy, guzki – najczęściej gangliony czy tłuszczaki, a także wszelkiego typu powikłania po zabiegach operacyjnych. Mogą one mieć postać obrzęku, ropni czy zbiorników płynowych. USG stawu łokciowego jest zalecane także w trakcie wykonywania procedur interwencyjnych, w postaci biopsji czy iniekcji.

W czym może być pomocne badanie USG stawu skokowego?

USG stawu łokciowego i łokcia nie wymaga specjalnego przygotowania. To badanie nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, które można przeprowadzić u osób w różnym wieku. Podstawowym wskazaniem do USG stawu łokciowego jest odczuwanie bólu lub długo utrzymującego się dyskomfortu w bocznej, zewnętrznej okolicy stawu łokciowego. To ból, który nasila się przy pracy przy komputerze, podczas niewielkiej aktywności fizycznej, przenoszenia przedmiotów, prac domowych, jak również posługiwania się przedmiotami wymagającymi zaangażowania większej siły fizycznej, powodującej ucisk stawu łokciowego. Chodzi tutaj przede wszystkim o prace manualne przy użyciu śrubokręta czy wkrętarki. Problemy ze stawem łokciowym nie powinny być bagatelizowane, ponieważ nieleczone mogą przerodzić się w poważne i dokuczliwe schorzenia.

Wczesna diagnostyka w postaci USG stawu łokciowego może przyczynić się do wszczęcia odpowiednich procedur medycznych, mających na celu nie tylko uśmierzenie bólu i przywróceniu dawnej sprawności, ale także zażegnaniu stanu zapalnego, toczącego się wewnątrz stawu. Tym, co powinno niepokoić osoby odczuwające dyskomfort w obrębie stawu łokciowego, jest utrzymujący się ból, obrzęk a także krwiak. Regularne badanie stawu łokciowego powinno być przeprowadzane także u osób obciążonych genetycznie chorobami reumatologicznymi, a także rekonwalescentów, którzy poddali się zabiegom operacyjnym w obrębie stawu łokciowego.

Uraz lub kontuzja stawu łokciowego może dotyczyć nie tylko osób uprawiających sport. Badanie ultrasonograficzne stawu łokciowego powinno być przeprowadzane w przypadku niepokojących zmian lub odczuwania bólu w zewnętrznej stronie tego stawu. To metoda na ocenę rodzaju zmian i wskazanie do podjęcia dalszych zabiegów medycznych.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Komentowanie wyłączone.