Hartowanie szkła – czy taki materiał jest trwały?

  • 3 lata temu
  • 377 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
szklo hartowane

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy zwykłym szkłem, a poddanym procesowi hartowania. Okazuje się, że wzmocnienie szkła poprzez poddanie go specjalistycznej obróbce, może przyczynić się do zwiększenia odporności tego materiału na uszkodzenia mechaniczne. Rozwiązanie to umożliwia wykorzystanie szkła hartowanego do aranżacji domów, mieszkań i biur.

Zastosowanie szkła w aranżacji wnętrz

Panele ze szkła hartowanego mogą zdobić łazienkę i kuchnię, ponieważ sprawdzają się jako alternatywa dla popularnej ceramiki, gresu matowego i szkliwionego czy innych materiałów przeznaczonych do wykończenia ścian oraz podłóg w pomieszczeniach zawilgoconych, gdzie unosi się para wodna. Panele wykonane ze zwykłego szkła hartowanego są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego stosuje się je zwłaszcza w tych pomieszczeniach w domu, gdzie występuje szereg niekorzystnych, wyżej wymienionych, czynników zewnętrznych. Panele ze szkła hartowanego nadają się na przykład do budowy kabin prysznicowych.

Jednak szklane panele mogą także zdobić salon, sypialnię czy inne, dowolnie wybrane pomieszczenia. Tego typu rozwiązanie jest pożądane szczególnie tam, gdzie pragnie się wyeliminować ryzyko zaciemnienia pomieszczeń i zapewnić mieszkańcom dostęp do światła naturalnego.

Odpowiednio wkomponowane, wzmocnione balustrady szklane i wszelkiego rodzaju zabudowy szklane ze szkła hartowanego mogą być elementem wyposażenia nowoczesnych budynków komercyjnych, biurowych, luksusowych hoteli, Spa czy miejsc, w których podejmuje się prestiżowych klientów.

Jak powstaje szkło hartowane?

W celu podwyższenia wytrzymałości mechanicznej oraz termicznej, szkło może być poddawane procesowi hartowania. Warto pamiętać, że mimo wielu zalet, zastosowanie zwykłego szkła Float, nie zawsze jest możliwe z uwagi na to, że w momencie uderzenia i rozbicia się takiej tafli, zazwyczaj rozpada się ona na ostro zakończone kawałki, co zagraża bezpieczeństwu mieszkańców czy użytkowników. Dlatego nie we wszystkich przypadkach szkło Float może być wykorzystywane.

Hartowanie to proces, który polega na podgrzaniu powierzchni szkła do temperatury +/- 600°C. W dalszym etapie szkło ulega schłodzeniu na skutek zastosowania podmuchu powietrza. W wyniku tego procesu, w przekroju szkła (przy zastosowaniu symetrycznego, jednorodnego schładzania) otrzymuje się układ naprężeń, w którym warstwy zewnętrzne tworzą strefę naprężeń ściskających, z kolei warstwy wewnętrzne są strefą naprężeń rozciągających.

Jakie zalety posiada szkło hartowane?

Szkło hartowane można wykorzystać w dowolnie wybranych miejscach, w których na co dzień przebywają domownicy lub pracownicy, a także klienci poruszający się po obiekcie. Dzięki jego właściwościom, w tym trwałości, szkło hartowane można stosować także do zabudowy balustrad oraz używać w przemyśle.

Dużą zaletą szkła hartowanego jest możliwość wykorzystania go do abstrakcyjnych projektów architektonicznych. To materiał, który umożliwia wykonanie przeszkleń wewnętrznych i zewnętrznych w pomieszczeniach o nietypowych kształtach, osadzonych na bryle w postaci półokręgu, okręgu, wielokąta, a nawet trójkąta. Podstawową różnicą pomiędzy szkłem zwykłym a hartowanym jest przede wszystkim bezpieczeństwo używania materiału poddanego skomplikowanej obróbce termicznej.

Szkło hartowane, nawet w przypadku rozbicia, ulega bezpiecznemu pękaniu. Oznacza to, że rozpada się na drobne kawałki pozbawione ostrych końców. Rozwiązanie to eliminuje ryzyko dotkliwego zranienia się, a nawet śmierci spowodowanej obrażeniami ciała, związanymi z pęknięciem tafli.

Nowoczesne szkło hartowane jest dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Może także posiadać dowolnie wybrane kształty. Balustrady ze szkła hartowanego są bezpieczne w użyciu, a jednocześnie prezentują się nowocześnie, będąc ozdobą wielu pomieszczeń. Istnieje możliwość nanoszenia na panele szklane dekoracji, grafiki czy wzorów.

Szkło hartowane to materiał uniwersalny i niezwykle wytrzymały, który wyróżnia się wieloma zaletami. Może łączyć się z różnego typu materiałami budowlanymi, dlatego też pasuje do większości aranżacji – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.

Źródło: Szklarz Warszawa – Obróbka szkła

Komentowanie wyłączone.