Jak zakład pogrzebowy przygotowuje ciało do pogrzebu?

  • 3 lata temu
  • 290 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
kaplica przedpogrzebowa

Prawidłowe przygotowanie ciała zmarłego do pochówku wymaga przestrzegania określonych zasad. To także część tradycji pogrzebowych, które są związane z wybranym obrządkiem religijnym. Jednak wszystkie podjęte działania zmierzają do godnego pożegnania zmarłej osoby.

Czym jest przygotowanie ciała zmarłego do pochówku?

Ostatnie pożegnanie osoby zmarłej poprzedza przygotowanie jej ciała do pochówku, przed ułożeniem zwłok w trumnie. Zakład pogrzebowy wykonuje szereg czynności podzielonych na kilka etapów. Nierzadko rodzina zmarłego określa jakiego typu przygotowania mają być poczynione, szczególnie jeśli pogrzeb odbywa się w wybranym obrządku religijnym.

Pracownicy zakładu pogrzebowego świadczą standardowe usługi, w ramach których mogą odbywać się niezbędne czynności higieniczne, czyli tak zwana tanatotoaleta. Polega ona na dokładnym oczyszczeniu ciała poprzez jego obmycie pod bieżącą wodą. Ponadto tego typu zabiegi higieniczne mogą obejmować także umycie, wysuszenie i ułożenie włosów, golenie twarzy – w przypadku mężczyzn, jak również oczyszczenie i obcięcie paznokci u dłoni.

Rodzina osoby zmarłej może zażyczyć sobie także wykonania makijażu pośmiertnego, czyli tanatokosmetyki. To zabiegi kosmetyczne polegające na wykonaniu makijażu twarzy, szyi, dłoni, czyli części ciała, które będą widoczne w trakcie wystawiania ciała zmarłego w kaplicy bądź domu pogrzebowym. Tanatokosmetyką zajmują się zazwyczaj nekrowizażyści, którzy korzystają ze specjalnie dobranych produktów, długo utrzymujących się na powierzchni skóry osoby zmarłej i nie wchodzących w reakcje chemiczne z jej pH. Wykonanie makijażu pośmiertnego ma na celu nie tylko upiększenie osoby zmarłej, ale również zamaskowanie plam opadowych i innych zmian, jakie występują na powierzchni skóry.

Tanatoplastyka – rekonstrukcja uszkodzonego ciała osoby zmarłej

Produkty używane przez nekrowizażystów mogą także zakamuflować blizny i inne defekty, jakie pojawiły się w czasie długotrwałej choroby lub przebytych zabiegów operacyjnych. Przygotowanie ciała do pochówku może obejmować także rekonstrukcję uszkodzeń ciała, czyli tanatoplastykę. Dotyczy to osób, które odniosły poważne obrażenia w wyniku katastrof, pożarów, wypadków drogowych i innych zdarzeń losowych.

Rekonstrukcja uszkodzeń i maskowanie polegają na stosowaniu specjalnie dobranych produktów kosmetycznych i substancji chemicznych, między innymi konserwującej skórę formaliny. Oprócz tego, specjaliści z zakładu pogrzebowego, mogą także stosować różnego rodzaju wypełnienia, imitujące utracone w wypadkach kończyny. Zazwyczaj wkłada się je do ubrania osoby zmarłej, aby przywrócić jej ciału właściwe proporcje.

Jak przebiega balsamowanie zwłok?

Znacznie trudniejsze jest wykonywanie zabiegów rekonstrukcyjnych i maskowanie znacznych oznak rozkładu ciała w taki sposób, aby osoba zmarła w dniu pogrzebu wyglądała w sposób korzystny. Dotyczy to w szczególności zmarłych, którzy zostali poddani sekcji zwłok. Tanatopraktor zajmuje się wówczas zabezpieczeniem i przygotowaniem ciała zmarłego do pochówku. Przeprowadzone przez specjalistę zabiegi mają na celu umożliwienie bezpiecznej, a także estetycznej ekspozycji zwłok w trakcie ceremonii pogrzebowej. Zakres podjętych czynności zależy od stopnia rozkładu ciała osoby zmarłej.

Tanatopraktor zajmuje się także konserwacją i balsamowaniem zwłok. Czynności te polegają na wprowadzeniu do naczyń krwionośnych denata specjalnego płynu konserwującego, a także usunięciu niektórych organów wewnętrznych. Wspomniany środek jest specjalną mieszanką związków chemicznych spowalniających proces rozkładu zwłok i umożliwiających cofanie się nieestetycznie wyglądających plam opadowych.

Balsamowanie zwłok eliminuje wydzielanie przez nie zapachów i powstrzymuje procesy gnilne. Dzięki temu ciało osoby zmarłej może być eksponowane na widok publiczny przez dłuższy czas, nawet w temperaturze pokojowej. Balsamowanie zwłok może być połączone także z zabiegami kosmetycznymi i estetycznymi czy rekonstrukcją uszkodzonych części ciała.

Przebieg przygotowań ciała osoby zmarłej do jej ostatniej drogi jest podzielony na kilka etapów. Najbliżsi krewni mogą decydować, w jaki sposób ciało osoby zmarłej ma być przygotowane do pochówku. Oznacza to wybór szeregu czynności, zgodny z obrządkiem religijnym, w jakim odbędzie się ceremonia pogrzebowa.

Źródło: Elizjum Warszawa – dom pogrzebowy

Kategorie:
Life Style

Komentowanie wyłączone.