Pachołki a słupki drogowe – wskazujemy różnice

  • 5 miesięcy temu
  • 69 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0

Zarówno pachołki, jak i słupki drogowe to jedne z podstawowych, niebywale skutecznych elementów zapewniających bezpieczeństwo w ruchu drogowym i pieszym. Ich podobne przeznaczenie sprawia, że często są mylone lub określenia słupków i pachołków błędnie traktowane są jako bliskoznaczne. Jednak wybierając odpowiednie akcesoria drogowe, warto zgłębić temat i poznać elementy odróżniające pachołki drogowe od słupków drogowych. Wskazujemy najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Czym charakteryzują się pachołki drogowe

Pachołki i słupki drogowe różni wiele cech. Choć zarówno jedne, jak i drugie służą do zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz pieszym, to jednak odbywa się to na innych zasadach. Różnią się również rekomendowanym miejscem zastosowania. Przejdźmy do konkretów. 

Pachołki drogowe to akcesoria, które wyglądem przypominają stożki i dlatego też często tak właśnie są nazywane. Dostępne są w wielu kolorach, jednak do użytku w ruchu drogowym i pieszym dedykowane są pomarańczowe. Pozostałe wersje kolorystyczne z powodzeniem mogą być wykorzystywane na parkingach czy prywatnych posesjach. Każdy stożek drogowy posiada pasy odblaskowe odbijające światła reflektorów. Dzięki temu pachołki są doskonale widoczne nawet po zmroku lub w szczególnie niekorzystnych warunkach pogodowych. 

W zależności od sytuacji, miejsca przeznaczenia i potrzeby można wybrać pachołki o wysokości od 30 cm do 75 cm. Różnią się też wagą (lub mają możliwość samodzielnego dociążenia przez kupującego). Zwiększenie ciężaru pachołków ostrzegawczych jest konieczne, kiedy mają być stosowane na drogach o większym natężeniu ruchu bądź na drogach, na których pojazdy poruszają się z dużą prędkością. Dociążenie stożków drogowych zapewnia ich stabilność. Pachołki wykonywane są z plastiku bądź gumy. 

Kilka słów o słupkach drogowych

Jeżeli wziąć pod lupę słupki drogowe, to różnice widoczne są już na pierwszy rzut oka. Słupki ostrzegawcze mają formę smukłego walca ustawionego pionowo na podłożu. Najczęściej mają kolor biało-czerwony bądź biało-pomarańczowy. Bywa, że zostają wyposażone w elementy odblaskowe, jednak nie jest to standard jak w przypadku pachołków ostrzegawczych

Większość słupków montowanych przy drogach to produkty metalowe. Można jednak spotkać się także ze słupkami gumowymi oraz uchylnymi słupkami drogowymi, które są wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego. Występują również w wariancie pozwalającym na połączenie ich za pomocą łańcucha.

Mobilność pachołków i słupków drogowych

Kwestia mobilności i montażu słupków drogowych i stożków drogowych to jeden z najważniejszych elementów odróżniających od siebie te akcesoria. Pachołki drogowe są mobilne, nawet cięższe modele lub te z dodatkowym obciążeniem. Są po prostu ustawione w odpowiednim miejscu i w dowolnym momencie, bez trudu można się ich pozbyć lub zmienić ich umiejscowienie. Nie ma więc mowy o pracochłonnym lub trudnym montażu. Nieco inaczej ma się sytuacja w przypadku słupków ostrzegawczych. Ich zamontowanie wymaga więcej zachodu. 

Słupki drogowe są na stałe przytwierdzone do podłoża. Niektóre modele mogą być wmurowane w ziemię, inne są przykręcone do gruntu za pomocą specjalnych śrub lub zestawów montażowych. Warto dokładnie przemyśleć wybór miejsca dla słupka drogowego, bo jego przeniesienie nie jest tak łatwe jak w przypadku ostrzegawczych stożków drogowych. Brak mobilności słupków wynika również z charakteru ich użytkowania i możliwego zastosowania.

Możliwe zastosowania słupków i pachołków drogowych

Słupki i pachołki drogowe różnią się przeznaczeniem i możliwymi miejscami ich zastosowania. Stożki ostrzegawcze doskonale nadają się do rozdzielenia kierunków ruchu pojazdów, zaznaczenia zwężenia jezdni, wyznaczenia toru jazdy, sygnalizacji robót drogowych, zabezpieczenia świeżo malowanych pasów, linii i znaków poziomych. Natomiast słupki drogowe służą do zagradzania przejścia, zabezpieczenia pieszych przed wtargnięciem na jezdnię, uniemożliwienia wjazdu lub do wydzielania miejsc parkingowych. Funkcjonalność akcesoriów drogowych jest uzależniona od właściwego doboru.

Źródło: Drogowe sp. z o. o. 

Kategorie:
Biznes · Life Style · Technologia

Komentowanie wyłączone.