Panele fotowoltaiczne na jachcie – co warto o nich wiedzieć?

  • 5 miesięcy temu
  • 70 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
fotowoltaika warszawa

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu nikogo już chyba nie dziwią. Zielona rewolucja zatacza jednak coraz szersze kręgi. Nie ominęła także marin, gdzie raz za razem spotkać można jacht wyposażony w panele fotowoltaiczne. Czy montaż fotowoltaiki na jachcie to dobry pomysł? Co warto  wiedzieć o ogniwach montowanych na jachcie?

Panele fotowoltaiczne na jachcie – dlaczego warto?

Dynamiczny rozwój technologii solarnych, pozwalających pozyskiwać darmową energię elektryczną ze słońca, sprawia, że rozwiązania fotowoltaiczne są wykorzystywane na coraz większą skalę. Po domach prywatnych, biurach i budynkach gospodarczych przyszła pora na jachty. Dlaczego warto montować na nich panele fotowoltaiczne?

Chociaż jachty wyposażone są w systemy magazynowania i zarządzania energią elektryczną, w wyniku zboczenia z kursu lub awarii może dojść do jej wyczerpania. Zapobiec temu może instalacja fotowoltaiczna, która zapewnia stały dopływ energii elektrycznej.

Ponadto, montaż paneli fotowoltaicznych to świetny sposób, by wyróżnić jacht na tle innych statków cumujących w porcie. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na fotowoltaikę na jachcie?

  • poza zakupem i montażem wytwarzanie energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną nie wymaga nakładów finansowych
  • wytwarzanie energii jest bezemisyjne oraz bezobsługowe– zapewniają więc komfort żeglugi
  • ogniwa nie mają żadnych ruchomych części, dzięki czemu wyróżniają się długą żywotnością – stanowią inwestycja na lata
  • odpowiednio dobrane i zamontowane panele zajmują niewiele miejsca i w żaden sposób nie przeszkadzają w żegludze

Panele fotowoltaiczne na jachcie – co warto o nich wiedzieć? Czym się wyróżniają?

Panele fotowoltaiczne montowane na jachcie to nie te same modele co montowane na dachu. W porównaniu z klasycznymi wariantami są cieńsze i łatwiejsze w montażu. Ich cechą charakterystyczną jest również elastyczna konstrukcja. To właśnie dzięki niej można je z łatwością dopasować do krzywizn jachtu. Pozwala to zainstalować panele fotowoltaiczne niemalże w dowolnym miejscu i ergonomiczne wykorzystać dostępną przestrzeń montażową.

Pomimo swojej elastyczności panele fotowoltaiczne montowane na jachcie wyróżniają się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Są w stanie wytrzymać nacisk nawet do 100 kg. Z powodzeniem można je więc instalować na podłodze jachtu, jeśli jej przestrzeń jest nieoceniona.

Co więcej, panele fotowoltaiczne są odporne na szkodliwy wpływ wody i warunków atmosferycznych. Mocuje się je na specjalnym kleju. To silnie działający produkt, który świetnie się sprawdza w trudnych okolicznościach.

Własny prąd na jachcie – jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Panele fotowoltaiczne to najważniejszy element instalacji fotowoltaicznej. To one przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną. Należy więc zadbać o ich prawidłowy dobór. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę w szczególności?

Najważniejsze są parametry paneli fotowoltaicznych. Moc modułów oraz jego inne parametry przesądzają bowiem o tym, czy wytworzona przez nie energia będzie w stanie zasilić sprzęty znajdujące się na jachcie. Wśród najczęściej wykorzystywanych rozwiązań wyróżnić można:

  • panele fotowoltaiczne o mocy 55 W – sprawdzają się w przypadku niedużych jachtów. Zajmują niewiele miejsca i są łatwe w montażu,
  • panele fotowoltaiczne o mocy 110 W – są dostosowane do potrzeb większych jachtów,
  • panele fotowoltaiczne o mocy 150 W – spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Są odpowiednie w przypadku dużych jachtów.

Zróżnicowanie paneli fotowoltaicznych pod względem mocy sprawia, że bez trudu znajdziesz modele dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jeśli nie wiesz, jak dobrać moc, skontaktuj się ze specjalistami w zakresie fotowoltaiki. Rozwieją oni wszystkie Twoje wątpliwości.

Źródło: Inverter

Kategorie:
Life Style · Technologia

Komentowanie wyłączone.