Sposoby zabezpieczania towaru podczas transportu

  • 3 lata temu
  • 555 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
ladunek towaru

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku to kluczowa kwestia w transporcie. Nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo zniszczenia towarów podczas przewozu, ale również sprawia, że ładunek nie stanowi zagrożenia dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jak więc zabezpieczyć transportowane towary?

Jak zabezpieczyć towar podczas transportu? Popularne metody mocowania

Żeby ładunek dotarł do odbiorcy w niezmienionym stanie, musi zostać odpowiednio zabezpieczony. W tym celu wykorzystuje się jedną z trzech metod:

  • metodę blokującą – polega ona na takim ułożeniu ładunków, aby wzajemnie się blokowały i opierały o sztywne elementy konstrukcji naczepy. Wykorzystuje się w niej również elementy, takie jak kliny, belki rozporowe, siatki, poduszki powietrzne czy też płachty z odciągami. Redukują one wolną przestrzeń pomiędzy ładunkami,
  • metodę mocującą – polega ona na spięciu ze sobą ładunków lub ich przymocowania do skrzyni ładunkowej. W tym celu wykorzystuje się pasy, liny i łańcuchy z regulowanymi odciągami. Za ich pomocą dociska się ładunek w taki sposób, aby ograniczyć możliwość jego przesuwania się podczas transportu,
  • metodę łączoną – jak sama nazwa wskazuje, to metoda, która łączy w sobie dwa powyższe sposoby mocowania.

Wybór konkretnego sposoby zabezpieczania towarów podczas transportu zależy od wielu czynników, w tym rodzaju ładunku, jego wagi i gabarytów, a także typu wykorzystywanego samochodu i związanymi z nim ograniczeniami. Profesjonaliści z firmy spedycyjnej będą doskonale wiedzieć, jak prawidłowo dobrać metodę mocowania. Dlatego warto powierzyć im organizację transportu. Dzięki specjalistycznej opiece przewożone towary dotrą do odbiorcy w niezmienionym stanie.

Bezpieczny transport towarów – o czym jeszcze pamiętać?

Odpowiednie mocowanie ładunku nie jest jedyną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, by zapewnić towarom bezpieczeństwo. Po pierwsze, trzeba unikać przeładowania pojazdu. Jeśli DMC zostanie przekroczona, może to skutkować zniszczeniem nie tylko towaru, ale i samego samochodu. Stwarza to również zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Nic więc dziwnego, że za przeładowanie pojazdu grozi grzywna wynosząca od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Po drugie, należy kontrolować nacisk, jaki wywiera ładunek, na osie pojazdu. Nie może on przekroczyć maksymalnej wartości. Ponadto przyjmuje się, że nacisk na przednią oś powinien wynosić minimum 20 proc. masy pojazdu wraz z załadunkiem, a na oś napędzaną – 25 proc. Zachowanie odpowiednich proporcji nie tylko zwiększy bezpieczeństwo przewożonych towarów, ale również usprawni jazdę.

Istotne jest także to, aby ciężar samochodu nie przekraczał wartości granicznej dla konkretnej drogi. Zazwyczaj nacisk na jedną oś nie może być większy niż 8, 10 lub 11,5 tony. Należy mieć to na uwadze podczas planowania trasy przejazdu.

Zabezpieczenie ładunków – regulacje prawne

W Polsce sposoby zabezpieczenia ładunków reguluje przede wszystkim Ustawa – Prawo o ruchu drogowym. W art. 61 kodeksu drogowego można znaleźć uwagi odnoszące się m.in. do:

  • nieprzekraczalnej wagi całkowitej i ładowności pojazdu,
  • rozkładu nacisku na osie,
  • oznakowania towaru,
  • maksymalnych wymiarach ładunku,
  • sytuacji, w których ładunek należy uznać za ponadgabarytowy.

W naszym kraju obowiązuje również unijna norma PN-EN 12195-1. Zawiera ona szczegółowe wytyczne, dzięki którym można obliczyć, ile elementów mocujących – pasów, łańcuchów, lin czy też narożników – należy użyć, aby odpowiednio zabezpieczyć ładunek, oraz z jaką siłą naciągu powinny one działać. Pod uwagę należy również wziąć informacje zawarte w rozporządzeniach o homologacji. Określają one, ile zabezpieczeń musi się znajdować na wyposażeniu aut.

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku sprawi, że towary trafią do odbiorcy w niezmienionym stanie. Warto więc o to zadbać. Korzystając z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej, zyskasz pewność, że Twój towar jest w dobrych rękach i bezpiecznie oraz na czas dotrze w ustalone miejsce.

Źródło: TRANSlogis – spedycja międzynarodowa

Kategorie:
Biznes

Komentowanie wyłączone.