Zakup mieszkania – czy warto zwracać uwagę na okolicę?

  • 5 miesięcy temu
  • 67 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
zakup mieszkania

Zakup mieszkania to nie lada wyzwanie. Żeby wybrać właściwe lokum, pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Liczy się nie tylko cena za metr kwadratowy, ale również rozkład pomieszczeń czy też położenie mieszkania względem stron świata. Istotną kwestią jest również jego lokalizacja. To, w jakiej okolicy zamieszkasz, będzie miało bowiem wpływ na Twoje ogólne zadowolenie. Warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt?

Zakup mieszkania – okolica najważniejszym czynnikiem wyboru nieruchomości

Rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa rozkwit. Oferta mieszkaniowa jest szeroka i zróżnicowana, jednak wysokie ceny nieruchomości niejednokrotnie przewyższają możliwości finansowe zainteresowanych, w związku z czym muszą oni zawęzić pole wyboru. Wbrew jednak pozorom to nie cena jest dla Polaków najważniejsza, a właśnie okolica. Czasem są nawet w stanie przymknąć oko i zaakceptować wyższe koszty, by zamieszkać w miejscu, które przypadło im do gustu. Z czego to wynika?

Eksperci są zgodni. Jesteśmy mało mobilnym narodem, który rzadko się przeprowadza. Jak wynika z danych Eurostatu, w ciągu ostatnich pięciu jeden Polak na dziesięciu zmienił miejsce zamieszkania. W porównaniu, w całej Unii Europejskiej zdecydowało się na ten krok 18 proc. mieszkańców, a w Skandynawii – 30 proc.

Powyższe dane ukazują, jak duże znaczenie przy wyborze mieszkania ma okolica. Nawet jeśli nie planujesz spędzić w nim całego życia, upewnij się, że jego lokalizacja rzeczywiście Ci odpowiada, zwłaszcza że pozyskanie kredytu czy też zgromadzenie oszczędności na zakup kolejnego mieszkania może się okazać dużym wyzwaniem.

Jak wybrać odpowiednią okolicę? Analiza potrzeb

Żeby odpowiednio wybrać okolicę, warto się skoncentrować na potrzebach rodziny. Pamiętaj, że z czasem mogą one ulec zmianie, co również należy uwzględnić. Podejmując decyzje dotyczącą lokalizacji, przyszli lokatorzy najczęściej biorą pod uwagę to, w jakiej odległości od mieszkania znajduje się niezbędna infrastruktura.

Dla każdego „niezbędna infrastruktura” będzie oznaczać co innego. Dla rodzin, które mają lub planują mieć dzieci, ważna będzie bliskość żłobka, placu zabaw, przedszkola i szkoły. Dla osób, które dojeżdżają do pracy komunikacją miejską, istotną kwestią będzie niedaleka odległość od przystanku autobusowego, tramwajowego czy też metra. To ważny aspekt także wtedy, jeśli lubisz spędzać czas na mieście.

Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji warto się przyjrzeć nawet tak błahej kwestii jak rozkład jazdy. Autobus odjeżdżający raz na godzinę nie jest kuszącą perspektywą. Pamiętaj jednak, że jeśli dana dzielnica dynamicznie się rozwija, miasto może uruchomić dodatkowe linie komunikacyjne dla mieszkańców.

Koniecznie sprawdź również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zwłaszcza jeśli nie chcesz, by przed Twoimi oknami wyrósł wieżowiec. Dowiesz się z niego, jakie przeznaczenie oraz warunki zagospodarowania i zabudowy ma teren wokół rozważanej nieruchomości.

Odpowiednia okolica – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeżeli cenisz sobie spokój, przyjrzyj się tym nieruchomościom, które są zlokalizowane na obrzeżach miasta. Zazwyczaj tego typu okolice są nieco gorzej skomunikowane z centrum. Mogą również nie być aż tak rozwinięte infrastrukturalnie, jak inne dzielnice. Oferują jednak więcej ciszy i zieleni, a z czasem na pewno się rozwiną.

W poszukiwaniu spokoju nie zawsze musisz rezygnować z bliskości centrum miasta. Deweloperzy budują również kameralne osiedla w pobliżu miejskich parków. Tego typu nieruchomości są jednak droższe i szybko się wyprzedają. Przed zakupem mieszkania koniecznie upewnij się także, czy okolica jest bezpieczna. Nie możesz przecież bać się wychodzić z własnego mieszkania.

Zakup mieszkania bez wątpienia można zakwalifikować do najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego podczas wyboru lokum pod uwagę warto wziąć wszystkie aspekty, nawet te, które na pierwszy rzut oka wydają się błahe. Jak wskazują badania, dla Polaków okolica to jeden z najważniejszych czynników. Nie ma w tym nic dziwnego. Wiele osób zamierza bowiem spędzić w danym miejscu całe swoje życie. Warto więc zadbać o to, aby otoczenie w jak największym stopniu odpowiadało indywidualnym potrzebom przyszłych mieszkańców.

Źródło: Sławbud – osiedle Park Chopina Łomianki

Kategorie:
Dom i ogród · Life Style

Komentowanie wyłączone.