Kompresory tłokowe na zbiorniku — budowa, rodzaje, zastosowanie

  • 1 rok temu
  • 200 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
kompresor tlokowy na zbiorniku

Znalezienie kompresora odpowiedniego do konkretnego zakładu czy firmy nie jest wcale łatwym zadaniem. Użytkownicy często gubią się w gąszczu rozmaitych opcji i możliwości, poczynając od wyboru typu kompresora przez jego moc, wydajność i inne cechy. Jednak cała ta różnorodność umożliwia łatwiejsze i bardziej precyzyjne dopasowanie najlepszego urządzenia do potrzeb i charakteru pracy w danym przedsiębiorstwie. Jednymi z bardziej popularnych sprężarek powietrza są kompresory tłokowe. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu jakim jest zbiornik zwiększa się ich funkcjonalność i wydajność. Doradzamy w jakiej sytuacji kompresor tłokowy na zbiorniku sprawdzi się najlepiej, przybliżamy jego budowę, rodzaje i zastosowanie.

Budowa i działanie sprężarek tłokowych

Istnieje wiele różnych typów i konfiguracji sprężarek powietrza, więc stosunkowo łatwo jest wybrać odpowiednią jednostkę do potrzeb procesowych i przestrzeni roboczej zakładu. Ale aby dokonać właściwego wyboru, musisz zrozumieć cechy i zasady działania każdego typu kompresorów. Prekursorami produkcji sprężonego powietrzasprężarki tłokowe – to najstarszy typ kompresorów, ale też najczęściej stosowany. Głównymi elementami tłokowej sprężarki powietrza są cylinder i tłok. Tego typu kompresory są często nazywane sprężarkami wyporowymi. Mechanizm działania kompresora tłokowego opiera się na pobieraniu powietrza z otoczenia urządzenia tj. bezpośrednio z atmosfery. Jego objętość i ciśnienie są następnie zmniejszane przez ruch ślizgowy tłoka. Wykonywana w ten sposób praca jest dość wydajna i pozwala uzyskać centralne ciśnienie 5-6 barów przy jednym stopniu sprężania. Wyższe ciśnienia można osiągnąć tylko za pomocą wielostopniowych sprężarek tłokowych, które są dziś równie powszechne.

Dlaczego kompresor tłokowy na zbiorniku jest dobrym wyborem?

Dlaczego warto stosować sprężarki tłokowe? Zbiornik sprężonego powietrza jest swego rodzaju magazynem energii, dzięki któremu medium może być w sposób ciągły dostarczany do środowiska pracy. Na rynku dostępne są różne zbiorniki ciśnieniowe – od małych 100-litrowych zbiorników do dużych przemysłowych zbiorników systemowych o pojemności min. 3 m3. Zbiornik ciśnieniowy pełni również funkcję bufora i stabilizatora ciśnienia w układzie. Zapewnia dostęp do środowiska pracy charakteryzującego się stabilnym ciśnieniem, co pozwala na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania całego układu. W przypadku sprężarek tłokowych zbiorniki ciśnieniowe eliminują problem pulsacji w układzie sprężonego powietrza. Zbiorniki ciśnieniowe są szczególnie ważne w sprężarkach tłokowych. Większość tych urządzeń nie jest przystosowana do pracy ciągłej, dlatego zbiornik umożliwia gromadzenie się medium w ilości umożliwiającej wymaganą aktywność i działanie.

Zastosowanie kompresorów tłokowych na zbiorniku

Sprężarka tłokowa na zbiorniku wytwarza stałe ciśnienie robocze gazu zgodnie z potrzebami klienta. Objętość zbiornika sprężonego powietrza można dobrać do indywidualnych potrzeb procesu. Jeśli nie jesteś pewien, jakie parametry powinna mieć zakupiona maszyna, skontaktuj się z ekspertem w zakresie doboru odpowiedniej sprężarki. Ważne jest, aby wybrać urządzenie, które zapewnia optymalne maksymalne ciśnienie i pojemność zbiornika, która będzie w stanie spełnić Twoje potrzeby biznesowe. Sprężarka tłokowa montowana na zbiorniku jest z powodzeniem stosowana w wielu gałęziach przemysłu i sektorach. Każda sprężarka tłokowa posiada inną specyfikację, co pozwala na dostosowanie urządzenia do charakterystyki pracy instalacji. Sprężarki tłokowe ze zbiornikiem są idealne dla następujących gałęzi przemysłu: 

  • motoryzacja — sprężarki tłokowe montowane na zbiorniku nadają się do większości zastosowań w motoryzacji; 
  • warsztaty – sprężarki zbiornikowe tłokowe używane do obsługi urządzeń pneumatycznych;
  • zakłady produkcyjne – tu trzeba zwrócić uwagę na pojemność zbiornika ciśnieniowego
  • garaże i własność prywatna – kompresor ze zbiornikiem tłokowym nadaje się również do użytku domowego. Na mniejszą skalę nadają się np. do szpachlowania, malowania i spryskiwania kół oraz do usuwania liści i brudu z trudno dostępnych miejsc w garażu i ogrodzie.
Kategorie:
Technologia

Komentowanie wyłączone.