Filtracja sprężonego powietrza — jeden z elementów uzdatniania medium

  • 1 rok temu
  • 191 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
osuszacz absorbcyjny

Filtracja sprężonego powietrza jest bardzo ważnym etapem w produkcji skompresowanego gazu. Jednak bardzo często użytkownicy sprężonego powietrza nie rozumieją, dlaczego filtracja i jego oczyszczanie jest takie istotne. Eksperci wskazują jednak, że kroku tego w żadnym razie nie można pomijać, a użytkowanie sprężonego powietrza bez filtrowania nie jest zalecane zarówno ze względów finansowych, jak i bezpieczeństwa i ograniczenia ryzyka awarii. Wyjaśniamy i podpowiadamy, dlaczego zawsze należy filtrować sprężone powietrze.

Dlaczego filtruje się sprężone powietrze?

Sprężone powietrze jest mieszaniną gazów atmosferycznych sprężonych i przechowywanych w zbiornikach wysokociśnieniowych. Sprężone powietrze to gaz wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu do różnych celów. Jest często używany do zasilania narzędzi pneumatycznych, takich jak wiertarki i gwoździarki, a także różnych maszyn, takich jak szlifierki i palniki. Sprężone powietrze można również wykorzystać do wentylacji pomieszczenia lub budynku. Sprężone powietrze wytwarzane przez popularne w przemyśle i zastosowaniach profesjonalnych sprężarki olejowe zawiera olej, brud i inne zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić sprzęt elektryczny lub narzędzia. To skażenie może również wpływać na zdrowie pracowników, którzy mają z nim styczność na co dzień. Systemy filtracji sprężonego powietrza są przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń ze sprężonego powietrza, zanim dotrze ono do środowiska. 

Amerykański Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (NIOSH) opublikował wytyczne zalecające stosowanie filtrów do usuwania zanieczyszczeń ze sprężonego powietrza. Zanieczyszczenia znajdujące się w sprężonym powietrzu to para wodna, cząsteczki oleju, cząsteczki brudu, cząsteczki rdzy, wióry lub opiłki metalowe oraz kurz. Te zanieczyszczenia mogą uszkodzić wrażliwe części narzędzi. Większość systemów filtrów sprężonego powietrza wykorzystuje filtry wykonane z pianki poliuretanowej o wysokiej gęstości lub włókien syntetycznych, takich jak filtry z wełny szklanej lub octanu celulozy.

Rodzaje filtrów stosowanych w sprężarkach powietrza

Na rynku dostępne są różne filtry do stosowania w systemach uzdatniania sprężonego powietrza. Każdy filtr ma inne zastosowanie i specjalizację. Dzięki nowoczesnej technologii sprężone powietrze można oczyścić nie tylko z oleju, wilgoci czy cząstek stałych, ale także z zapachów i smaków. Standardowym rozwiązaniem w układach sprężonego powietrza jest zastosowanie filtrów ze wskaźnikiem zużycia filtra oraz pływającego filtra kondensacyjnego. Z drugiej strony filtry węglowe sprężonego powietrza usuwają smak i zapach sprężonego powietrza. Systemy sprężonego powietrza wykorzystują filtry powietrza i oleju. Ich zadaniem jest usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Filtry powietrza usuwają ze środowiska wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia — od wody przez cząstki stałe po cząsteczki oleju. Zadaniem filtrów oleju jest usuwanie ze środka smarnego zanieczyszczeń, które po powrocie do obiegu mogą uszkodzić smarowane elementy — w tym moduł sprężania. Na rynku dostępne są filtry o różnym stopniu filtracji, dzięki którym stopień oczyszczenia sprężonego powietrza można dostosować do potrzeb konkretnego procesu produkcyjnego.

Dlaczego filtrowanie sprężonego powietrza jest takie ważne?

Filtracja sprężonego powietrza ma kluczowe znaczenie nie tylko dla wyników procesu produkcyjnego, ale także dla działania i wydajności całego systemu sprężonego powietrza. Niefiltrowane zanieczyszczenia znajdujące się w sprężonym powietrzu mogą w znacznym stopniu uszkodzić elementy instalacji i inne podzespoły. Zanieczyszczenie sprężonego powietrza to nie tylko cząstki stałe w postaci rdzy, brudu, wiórów czy fragmentów metalu, ale także wilgoć, cząstki wody i cząstki oleju. Nadmiar wilgoci w sprężonym powietrzu sprzyja szybszej korozji poszczególnych części systemu. Skorodowane elementy zwiększają ryzyko awarii, co z kolei może prowadzić do całkowitego przestoju zakładu, kosztownych napraw i strat finansowych z powodu przestojów w produkcji. Nadmierna wilgotność w środowisku sprzyja korozji systemu dystrybucji, co jest główną przyczyną nieszczelności, a tym samym obniżenia wydajności systemu. 

Sprężone powietrze, które nie przechodzi przez właściwy proces filtracji, może również uszkodzić produkty końcowe i wykluczyć całą wadliwą partię. Filtracja sprężonego powietrza obniża również koszty produkcji, co zwiększa zyski firmy. Można więc śmiało stwierdzić, że filtracja sprężonego powietrza bezpośrednio wpływa na efektywność finansową instalacji i wydłuża jej żywotność.

Kategorie:
Technologia

Komentowanie wyłączone.