Legalny pobyt cudzoziemców w Polsce – jakie formalności trzeba spełnić?

  • 2 lata temu
  • 423 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
Legalny pobyt cudzoziemcow w Polsce

Łatwość migracji i stopniowe zacieranie się granic pomiędzy krajami europejskimi powoduje, że coraz więcej cudzoziemców decyduje się na zmianę kraju zamieszkania. Powodem może być możliwość podjęcia nowej pracy, lepsze warunki życia czy chęć dołączenia do rodziny, która już przebywa w innym kraju. Trzeba jednak zadbać o to, aby taki pobyt był legalny, a także by osoba z zagranicy mogła mieć dostęp do opieki medycznej i świadczeń społecznych. Wyjaśniamy, jakie formalności spełnić w celu uzyskania tytułu pobytowego w Polsce. 

Kogo określa się mianem cudzoziemca?

Dla wyjaśnienia jakie są zasady pobytu cudzoziemców na terenie Polski, w pierwszej kolejności należy jednoznacznie określić, kogo nazywa się cudzoziemcem, czyli kogo dotyczą opisywane tu zasady. I tak zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2021 poz. 2354 z późn. zm.) z art. 3 dowiadujemy się, że cudzoziemiec to każdy, kto nie posiada obywatelstwa polskiego. 

Słownik języka polskiego wskazuje, że cudzoziemiec może być także nazywany obcokrajowcem. Określenia te funkcjonują również w polskim ustawodawstwie, dlatego z powodzeniem można się nimi posługiwać w czasie załatwiania spraw formalnych i urzędowych.

Jak zalegalizować pobyt w Polsce i kiedy to zrobić?

Zarówno procedura legalizacji pobytu, jak i wymagane dokumenty różnią w zależności od tego, jakie obywatelstwo posiada cudzoziemiec oraz jaki jest główny cel jego przebywania w Polsce. Dla niektórych osób obowiązek załatwienie formalności związanych z legalizacją pobytu cudzoziemca na terenie RP powstaje dopiero wtedy, gdy obcokrajowiec pragnie pozostać w Polsce dłużej niż przewidują to np. uprawnienia do legalnego pobytu w ramach ruchu bezwizowego (co do zasady limit to 90 dni pobytu w okresie 180 dni). Cudzoziemcy z krajów objętych ruchem wizowym do Polski powinni zadbać o legalność swojego pobytu jeszcze przed przed przekroczeniem granicy. Aby wjechać na teren naszego kraju, muszą okazać ważną i wizę wydaną w polskiej ambasadzie w swoim kraju lub wydany przez inne państwo strefy Schengen dokument pobytowy, który pozwala na wjazd na terytorium RP. 

Legalizacje pobytu cudzoziemców z Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii oraz członków ich rodzin ogólnie odbywają się na tych samych zasadach. Nie później niż pierwszego dnia po upływie trzeciego miesiąca pobytu w Polsce cudzoziemiec musi zarejestrować swój pobyt. Może tego dokonać w dziale spraw cudzoziemców we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie wojewódzkim. Nie jest to tym samym co wypełnienie obowiązku meldunkowego. 

Dla rejestracji pobytu w Polsce trzeba udokumentować objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym lub posiadanie uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o europejskiej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Dopuszczalne jest także posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego pokrywającego wszelkie wydatki, które mogą powstać podczas pobytu w Polsce

Kolejnym warunkiem jest posiadanie wystarczających środków finansowych do utrzymania siebie i członków rodziny na terytorium Polski. Jest to niezbędne, aby obcokrajowiec nie stanowił obciążenia dla pomocy społecznej. Do wniosku należy także dołączyć poświadczone za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentu podróży lub tożsamości, czyli dowodu osobistego albo paszportu, oraz 4 fotografie 35mmx45mm. 

Część dodatkowych dokumentów dla rejestracji pobytu obywateli państw UE, EOG oraz Konfederacji Szwajcarskiej, lub członków ich rodzin różni się w zależności od powodu, dla którego ma zostać dokonana rejestracja (np. praca, działalność gospodarcza, studia, szkolenie zawodowe, pobyt z małżonkiem-obywatelem polskim).  Dokumentami potwierdzającymi cel pobytu może umowa zawarta z polskim pracodawcą, zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na studia, akt zawarcia małżeństwa z obywatelem RP lub inne. 

Natomiast obywatele państw trzecich, czyli spoza obszaru UE, EOG i Szwajcarii, dla kontynuacji legalnego pobytu w Polsce są zobowiązani przed upływem ważności swojego tytułu pobytowego (np. wizy) złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt w dziale spraw cudzoziemców. Konkretny komplet dokumentów, jakie należy dostarczyć do urzędu, wynika bezpośrednio z przyczyny rezydowania w Polsce i w wielu przypadkach może się od siebie różnić. W razie problemów z załatwieniem formalności warto znaleźć kancelarię prawną zajmującą się sprawami cudzoziemców i poprosić tam o pomoc. Procedura legalizacji pobytu w tym przypadku jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga spełnienia przez cudzoziemca przesłanek, określonych w ustawie o cudzoziemcach. 

Jak potwierdzić legalność pobytu w Polsce?

Pragnąc podjąć pracę w Polsce, cudzoziemiec musi udokumentować przed pracodawcą legalność swojego pobytu. Do tego celu mogą posłużyć m.in. takie dokumenty jak wiza krajowa lub wiza Schengen, a także ważna decyzja o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE. Cudzoziemiec może się posłużyć również stemplem w paszporcie, który będzie stanowił potwierdzenie złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE. Respektowana jest również ważna karta pobytu członka rodziny obywatela UE/EOG, niebędącego obywatelem UE/EOG. 

Pracodawca powinien sprawdzić dokumenty potwierdzające posiadanie przez cudzoziemca prawa do legalnego pobytu w Polsce; a w przypadku, kiedy obcokrajowiec nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę – to wystąpić o wydanie właściwego dokumentu przed zatrudnieniem.

źródło: sawickiwspolnicy.pl

Kategorie:
Life Style

Komentowanie wyłączone.