Kiedy potrzebna jest sprężarka bezolejowa

  • 3 lata temu
  • 365 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
sprezarki bezolejowe czemar

Sprężarki bezolejowe wymagane są w zakładach, gdzie kluczową rolę pełni klasa czystości sprężonego powietrza. Jak działa taki kompresor, gdzie go stosować i jakie są jego zalety podpowiemy w tym artykule. 

Sprężarka bezolejowa — zasada działania

Kompresory bezolejowe to urządzenia, które w procesie sprężania do smarowania elementów systemu nie wykorzystują oleju. Rolę czynnika smarnego przejmuje woda, która pozwala uzyskać sprężone powietrze o klasie czystości „0”. Co więcej, woda jest także czynnikiem, który odprowadza nadmiar ciepła z urządzenia, uszczelnia poszczególne elementy oraz chroni maszynę przed zużyciem. Zasada działania sprężarek bezolejowych nie odbiega od tradycyjnych kompresorów smarowanych olejem. W przypadku sprężarek tłokowych bezolejowych stosuje się jednak materiały o niskim współczynniku tarcia, co podnosi żywotność urządzeń.

Kiedy stosować kompresor bezolejowy

Sprężarki bezolejowe wykorzystywane są w procesach produkcyjnych wymagających medium roboczego, które nie zawiera cząsteczek oleju. Takie wymagania mają procesy, w których niedopuszczalne jest zanieczyszczenie produktu końcowego przez olej. 

Kompresory olejowe powszechnie stosowane są w branży farmaceutycznej, medycznej czy przy produkcji artykułów spożywczych. Wykorzystuje się je również w optyce, elektronice oraz branży chemicznej. 

Zalety sprężarki bezolejowej

Jak już pisaliśmy, zaletą sprężarek bezolejowych jest wytwarzanie skompresowanego powietrza wolnego od cząsteczek oleju. W efekcie kompresor daje pewność dostarczania medium o klasie czystości „0”, której parametry określa norma ISO 8573-1 (2010r.). W ten sposób sprężarki bezolejowe dają gwarancję najwyższej czystości sprężonego powietrza. Czyste medium robocze to nieskażone produkty końcowe a zastosowanie kompresorów bezolejowych eliminuje zagrożenie skażenia produktów i konieczności ich utylizacji. 

Sprężarki bezolejowe są również tańsze w eksploatacji. Niższe koszty wynikają z braku konieczności utylizacji kondensatu olejowego oraz rzadszej wymiany filtrów. Co więcej, urządzenia te zapewniają łatwe serwisowanie i brak konieczności wymiany oleju. Jednocześnie sprężarki bezolejowe charakteryzują się dłuższą żywotnością, ponieważ w urządzeniach tych ogranicza się zastosowanie ruchomych części, co zapobiega częstym awariom i konieczności korzystania z serwisu. 

Sprężarki bezolejowe zazwyczaj mają bardziej kompaktowe wymiary niż ich olejowe odpowiedniki. W efekcie wymagają mniej przestrzeni do posadowienia. Bogaty wybór urządzeń o różnej wydajności, mocy i ciśnieniu pozwala dobrać maszynę adekwatną do zadanych potrzeb. Co więcej, w ofercie rynkowej znajdują się kompresory bezolejowe i ostałej i zmiennej wydajności. Te ostatnie dostosowują pracę do aktualnego zapotrzebowania, dzięki czemu zakład zaoszczędzi na wydatkach na energię elektryczną, kosztach eksploatacji i serwisowania.

Istotną cechą kompresorów bezolejowych jest ich minimalny wpływ na środowisko. Brak czynnika smarującego w systemie powoduje, że znika ryzyko przedostania się zanieczyszczonego olejem kondensatu do środowiska. 

Kompresory bezolejowe — przykładowe urządzenia

Kompresory bezolejowe występują w wersji tłokowej, śrubowej i spiralnej. Przykładem sprężarki bezolejowej tłokowej są niewielkie kompresory ALUP z serii CleanAir wykorzystywane w laboratoriach, gabinetach stomatologicznych czy na salach operacyjnych. Urządzenia stosuje się również  procesach pakowania żywności oraz w produkcji artykułów spożywczych. Sprężarki CleanAir wyposażone są w zbiornik ciśnieniowy o pojemności 25 lub 50l, zapewniają ciśnienie maksymalne 8 bar oraz wydajność na poziomie od 240 do 480l/min. 

Przykładem sprężarki śrubowej bezolejowej są urządzenia WisAir przeznaczone do przemysłu, które zapewniają ciśnienie maksymalne 13bar ora wydajność od 77 do 527m3/h. Ostatnim rodzajem sprężarek bezolejowych są kompresory spiralne z serii ALUP SpiralAir. Urządzenia zapewniają ciśnienie maksymalne od 8 do 10 bar. Charakteryzują się cichą pracą. Występują w wersji ze zbiornikiem o objętości 30, 270 i 500l. SpiralAir dostępne są w wersji Mono (z 1 silnikiem) i wersji Multi (z 2, 3 lub 4 silnikami).  

Kategorie:
Technologia

Komentowanie wyłączone.