Jakie robaki najczęściej zalęgają się w domu?

  • 2 lata temu
  • 216 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
w domu zalegaja sie robaki

Właściciele nieruchomości często mają problem z robakami, które gnieżdżą się w ich mieszkaniach lub domach. Warto wiedzieć, jakie gatunki owadów są zmorą lokatorów i co zrobić, by jak najszybciej pozbyć się ich i nie dopuścić do ponownego zagnieżdżenia.

Dlaczego w domu zalęgają się robaki?

Robaki są zmorą wielu lokatorów. Przyczyną ich pojawienia się w domu lub mieszkaniu są przede wszystkim sprzyjające warunki umożliwiające bezproblemowe bytowanie, znajdowanie żywicieli, a także zakładanie gniazd i kolonizowanie się.

Podstawowymi przyczynami występowania robaków w domu są:

  • optymalna temperatura powietrza,
  • dostęp do pokarmu,
  • złe warunki sanitarne,
  • duża liczba szczelin i zakamarków, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone w trakcie remontu mieszkania lub domu,
  • posiadanie mebli i elementów wyposażenia z tak zwanej drugiej ręki, w których mogą pojawiać się między innymi pluskwy domowe.

Wyżej wymienione przyczyny występowania robaków w domu to jedne z nielicznych. Warto pamiętać, że niektóre gatunki preferują ciepłe i wilgotne miejsca, inne zaś są przynoszone do mieszkań wraz z odzieżą i elementami wyposażenia, które miały bezpośredni kontakt z wybranym gatunkiem owadów. Bez względu na przyczynę obecności niechcianych lokatorów, należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej pozbyć się ich.

Metodami walki z robakami w domu są nie tylko dostępne na rynku preparaty. Co więcej, nierzadko ich zastosowanie jest mało skuteczne i nie przynosi spodziewanego rezultatu. W przypadku kolonii owadów w domu należy zastosować radykalne środki i poprosić o wsparcie firmę zajmującą się profesjonalnymi usługami dezynsekcji.

Gatunki robaków często występujące w nieruchomościach

Pewne gatunki owadów chowają się w ubraniach, dywanach, drewnianych nogach od stołów, a nawet w pościelach. Chodzi tutaj przede wszystkim o pluskwę domową. Żywi się ona krwią ludzką i organizmów stałocieplnych, w tym zwierząt domowych, szczególnie kotów i psów. Pluskwa domowa jest owadem, który żeruje nocą. Identyfikuje ona żywicieli przy pomocy specjalnych czułek.

Pluskwy chowają się w szparach i ciemnych zakamarkach za meblami lub boazerią. Mogą one trafić do mieszkania wraz z tekstyliami czy meblami odkupionymi od poprzedniego właściciela. Resztki jedzenia i napoje pozostawione na blatach kuchennych, mogą z kolei przyciągać karaluchy lub prusaki. To owady, które występują dosłownie wszędzie, tj. w blokowiskach, mieszkaniach nowego typu, a nawet budynkach użyteczności publicznej.

Pokarmem karaluchów lub prusaków jest wata, książki, ubrania, kał, resztki jedzenia. To bardzo odporne owady, których wytępienie przy pomocy domowych środków, jest praktycznie niemożliwe. Mogą one trafić do mieszkań zwabione zapachem pozostawionego jedzenia lub zanieczyszczonymi rurami kanalizacyjnymi.

Prusaki to odpowiedniki karaluchów, które również są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Często pojawiają się w blokowiskach, gdzie znajdują się zaniedbane mieszkania z niezabezpieczonymi rurami dylatacyjnymi.

Prusaki i karaluchy są poważnym zagrożeniem dla człowieka i zwierząt domowych, ponieważ przenoszą groźne choroby, jak cholera, grypa jelitowa czy gruźlica. Ponadto wywołują nieżyt żołądka i alergie pokarmowe. W mieszkaniach, szczególnie w pomieszczeniach silnie zawilgoconych, może pojawić się również rybik cukrowy. Preferuje on podłogi w łazience, półki w kuchni, a także szafki pod zlewozmywakiem. Rybik cukrowy nie jest groźny dla człowieka, ale jego obecność w łazience może wywoływać wstręt i obrzydzenie.

Uciążliwe robaki w mieszkaniach i domach

W pomieszczeniach mieszkalnych mogą pojawić się także inne insekty domowe, takie jak mrówki faraona, jak również muszki owocówki. Te pierwsze bardzo często zwabiane są zapachem pożywienia. Mrówki faraona preferują słodkie pożywienie, między innymi miód, jak również produkty zawierające w swoim składzie cukier. Z kolei muszki owocówki to zmora mieszkańców, którzy zapominają o tym, aby prawidłowo przechowywać owoce i warzywa. Pozostawione na blatach arbuzy, nadgryzione jabłka, a także niedojedzone resztki warzyw, mogą zwabiać te owady do domu. Warto mieć świadomość, że muszki przesiadują na wielu produktach spożywczych, również tych lekko nadgniłych bądź też nieświeżych, dlatego też ich obecność może powodować zanieczyszczenie produktów spożywczych przeznaczonych bezpośrednio do konsumpcji.

Zmorą wielu mieszkańców są także muchy oraz białe robaki w domu. Te ostatnie należą do gatunku mklika mącznego. Te białe robaki w domu potrafią narobić wielu szkód. Larwy mklika żerują na kaszach, mąkach, owocach, orzechach, a nawet czekoladach. Są one w stanie dostać się do szczelnych kartonowych opakowań, rozwijać się i przepoczwarzyć w dorosłe, latające, dojrzałe osobniki. Mklik mączny to biały robak w domu, którego jak najszybciej należy się pozbyć. To samo dotyczy omacnicy. To pasożyty, które nie zagrażają zdrowiu i życiu organizmów żywych, jednakże zanieczyszczają artykuły spożywcze.

Robaki w domu mogą być nie tylko uciążliwymi insektami, ale również poważnym zagrożeniem dla osób przebywających w danym lokum na co dzień. Dlatego należy zadbać o to, aby nie dopuścić do ich rozmnażania się, a w razie wykrycia obecności, podjąć jak najszybsze kroki zmierzające do wytępienia i usunięcia owadów z domu

 

Kategorie:
Dom i ogród · Life Style

Komentowanie wyłączone.