Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy instalującej panele fotowoltaiczne

  • 5 miesięcy temu
  • 56 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
HS kwiecien mini a

Zdecydowałeś się na inwestycję w fotowoltaikę i stoisz przed wyborem firmy, która zamontuje instalację. Zastanawiasz się, którą z nich wybrać. Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając jedną spośród wielu firm montujących panele fotowoltaiczne? Jeżeli nie bardzo wiesz, przeczytaj nasz poradnik!

Znalezienie solidnej firmy od instalacji fotowoltaicznych jest obecnie nie lada wyzwaniem, ponieważ przy wyborze należy wziąć pod uwagę wiele kwestii: od pozycji firmy na rynku przez portfolio zrealizowanych instalacji aż po oferowaną gwarancję i opiekę posprzedażową. Ale jak znaleźć dobrego instalatora fotowoltaiki

Firmy fotowoltaiczne – sprawdź renomę i pozycję na rynku! 

Na rynku można znaleźć obecnie wiele firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych. Co więcej, każdego miesiąca powstają nowe. Duży popyt na produkcję energii ze słońca sprawił, że montaż paneli fotowoltaicznych to bardzo dochodowy biznes. Dlatego już podczas wyboru wykonawcy należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Zaleca się sprawdzenie jak długo firma działa na rynku oraz czy od samego początku zajmuje się montażem fotowoltaiki.

Istotne są też pozornie mniej ważne detale, jak: aktualność strony internetowej, deklaracja stosowania tzw. paneli z grupy Tier 1, markowe produkty w ofercie czy darmowa wycena instalacji fotowoltaicznej i konsultacje. Wybór firmy fotowoltaicznej z ugruntowaną pozycją na rynku to jeden z pierwszych i zarazem najtrudniejszych etapów inwestycji w fotowoltaikę, dlatego należy mu poświęcić bardzo dużo uwagi. 

Zapoznaj się z portfolio zrealizowanych instalacji fotowoltaiki oraz opiniami

Pozycja firmy na rynku to oczywiście ważna kwestia, ale nie bez znaczenia pozostaje liczba oraz jakość wykonanych wcześniej instalacji fotowoltaicznych. Najlepiej, jeżeli firma udostępnia w mediach społecznościowych zdjęcia zrealizowanych inwestycji i udostępnia opinie i oceny wystawione przez prawdziwych klientów. To prosty sposób na zweryfikowanie informacji, które firma zajmująca się fotowoltaiką umieszcza na swojej stronie internetowej. 

Warto sprawdzić również, czy firma jest ubezpieczona i to ubezpieczenie obejmuje ryzyko prowadzenia robót budowlano-montażowych. Taka polisa zazwyczaj dotyczy odpowiedzialności za wszelkie szkody wyrządzone inwestorowi fotowoltaiki lub osobom trzecim w związku z prowadzonymi pracami. Jest to o tyle istotne, że wszelkie prace montażowe w branży fotowoltaicznej są obarczone ryzykiem wypadku i pożaru.

Zapytaj o właściwy dobór podzespołów i parametrów instalacji fotowoltaicznej

Właściwy dobór podzespołów i parametrów instalacji fotowoltaiki jest kluczowy, bo należy określić właściwą moc całego systemu – nie powinna być ona ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. To od zapotrzebowania na moc będzie zależeć wielkość instalacji fotowoltaicznej i bezpośrednio także okres zwrotu całej inwestycji. Przy okazji ustalania mocy instalacji nie można zapomnieć o obowiązkowym audycie energetycznym i ocenie warunków montażowych. 

Niezwykle ważne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń prądowych i prawidłowe dobranie poszczególnych podzespołów instalacji. Dotyczy to przede wszystkim paneli fotowoltaicznych, falownika, okablowania i konstrukcji dachowej. Każdy błąd popełniony na tym etapie skutkuje nie tylko dodatkowymi, nieplanowanymi kosztami, ale i obniżeniem późniejszej efektywności pracy paneli słonecznych.

Prawidłowe określenie wymaganej mocy instalacji fotowoltaicznej oraz dobór optymalnych podzespołów wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Dlatego warto już na samym początku sprawdzić lata praktyki wybranej firmy od montażu fotowoltaiki oraz to, czy może pochwalić się niezbędnymi uprawnieniami, certyfikatami, udziałem w branżowych szkoleniach i warsztatach czy choćby stosowaniem atestowanych narzędzi. 

Montaż fotowoltaiki – zweryfikuj uprawnienia i ekipę monterów

Poza wspomnianymi uprawnieniami i certyfikatami ważne jest, aby firma zajmująca się fotowoltaiką zatrudniała własnych instalatorów. Przy korzystaniu z podwykonawców często zdarza się, że jakość montażu fotowoltaiki jest dużo niższa, niż deklaruje to firma. Własna ekipa monterów ma zazwyczaj udokumentowane doświadczenie w instalacji fotowoltaiki, ale i cały czas się doszkala w zakresie montażu systemów fotowoltaicznych. Po wyborze takiej firmy można mieć pewność, że instalacja będzie zamontowana rzetelnie i solidnie.

Upewnij się, jak długo trwa gwarancja na twoją fotowoltaikę 

Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją długookresową – cały system ma służyć co najmniej przez kilkadziesiąt lat. Dlatego bardzo ważna dla inwestora jest jak najdłuższa gwarancja. Panele fotowoltaiczne są zazwyczaj objęte gwarancją od 10 do 25 lat, falownik – od 5 do 12 lat. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że jest to gwarancja producenta danego elementu, a nie firmy montującej fotowoltaikę.

Największą uwagę należy jednak zwrócić na gwarancję usługi – obejmuje ona zazwyczaj montaż paneli słonecznych, falownika, okablowanie i konstrukcję. Taka gwarancja trwa, zależnie od firmy, od 2 do nawet 10 lat. Równie ważny jest czas odpowiedzi na zgłoszoną usterkę. Najlepsze firmy fotowoltaiczne gwarantują czas reakcji nieprzekraczający 72 godzin, przy czym mają własnych serwisantów.

Dopytaj o opiekę posprzedażową 

Opieka posprzedażowa to kolejna bardzo ważna kwestia dla poprawnego działania fotowoltaiki. Rzetelna firma oprócz montażu, powinna pomóc przede wszystkim w zgłoszeniu instalacji fotowoltaicznej do operatora sieci elektroenergetycznej. Bardzo cenna jest też pomoc przy formalnościach związanych z dofinansowaniami do fotowoltaiki, np. z programu Mój Prąd, pomoc w uzyskaniu atrakcyjnego finansowania czy nawet założenie konta w aplikacji monitorującej pracę instalacji.

Na co należy więc zwrócić uwagę przy wyborze firmy montującej fotowoltaikę

Podczas wyboru firmy montującej instalację fotowoltaiczną należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej renomę, doświadczenie, profesjonalizm oraz na zakres oferty, a przede wszystkim, czy jest to oferta kompleksowa. Ważne jest rzetelne doradztwo od momentu przygotowania indywidualnego projektu, profesjonalny montaż instalacji fotowoltaiki oraz dalszą opiekę i wsparcie. Nie można zapomnieć też o wymaganych pozwoleniach, certyfikatach i kursach. Jeżeli postawisz na sprawdzoną firmę fotowoltaiczną, to będziesz mógł cieszyć się z darmowej energii przez długie lata! 

Źródło: House Solutions – fotowoltaika

 

Komentowanie wyłączone.