Rynek IT w Polsce – w jakich miastach informatyk zarobi najlepiej?

  • 2 miesiące temu
  • 28 Odsłon
  • thumbs up 0 thumbs down 0
rynek it

Informatycy należą do grupy najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Nieustający postęp technologiczny sprawia, że ich wiedza, umiejętności i doświadczenie są na wagę złota. Na jak wysokie wynagrodzenia mogą liczyć specjaliści IT? Ile w poszczególnych częściach Polski płaci się początkującym informatykom, a ile osobom z większym doświadczeniem?

W jakich miastach informatyk zarobi najlepiej?

 

Informatycy znajdują zatrudnienie przede wszystkim w dużych miastach i aglomeracjach miejskich. To właśnie w nich znajdują się bowiem siedziby średnich i dużych przedsiębiorstw oraz międzynarodowych korporacji – czyli podmiotów, które zgłaszają największe zapotrzebowanie na usługi informatyczne. W których konkretnie miastach w Polsce praca informatyka jest szczególnie opłacalna?

Praca IT – Warszawa

 

Na największe zarobki informatycy mogą liczyć w Warszawie. To tutaj swoje siedziby mają największe koncerny. W stolicy działają również główne urzędy i spółki państwowe. Popyt na usługi informatyczne jest duży i stale rośnie. Żeby więc przyciągnąć najlepszych kandydatów, podmioty oferują atrakcyjne pensje. Jakie? Średnio 9,5 tys. złotych na rękę.

Rzeczywista wysokość wynagrodzenia informatyka zależy jednak od wielu kwestii. Zasadnicze znaczenie mają doświadczenie i umiejętności. Im dłuższy staż pracy i bardziej wyspecjalizowane kompetencje, tym na wyższą pensję można liczyć na rynku IT. Dotyczy to nie tylko Warszawy, ale wszystkich miast. W stolicy junior zarabia ok. 4700 zł netto, mid – 8300 zł, a senior – ponad 12500 zł.

Praca IT – Kraków

 

Kraków to kolejne miasto na mapie Polski, które oferuje informatykom atrakcyjne warunki zatrudnienia. Swoje siedziby ma tutaj wiele międzynarodowych korporacji, które poszukują wykwalifikowanych pracowników. Na jaką pensję może liczyć informatyk w Krakowie? Ponownie wiele zależy od doświadczenia. Junior zarobi ok. 4500 zł na rękę, mid – ponad 7000 zł, a senior – ponad 11000 złotych. Średnia to prawie 8 tys. złotych.

Praca IT – Wrocław

 

Również i Wrocław kusi informatyków atrakcyjnymi pensjami. Podobnie jak w Warszawie i Krakowie znajdują się tutaj firmy, które chętnie zatrudniają informatyków. Jak wysokie wynagrodzenie oferują? Na stanowisku: juniora jest to ok. 4300 złotych netto, mida – 7000 zł, a seniora – ponad 12000 złotych. Średnia dla miasta jest wyższa niż w Krakowie i wynosi ponad 8300 zł.

Praca IT – Łódź

 

Atrakcyjne zarobki ma do zaoferowania informatykom także Łódź. To dynamicznie rozwijające się miasto, gdzie koszty życia są niższe niż w Warszawie, Krakowie czy też Wrocławiu. Nic więc dziwnego, że przyciąga wiele osób, także specjalistów IT. Na jakie pensje mogą liczyć ci ostatni? Junior zarabia ok. 4000 złotych na rękę, mid – ponad 6000, senior ok. 11500 zł, a średnia dla miasta wynosi ponad 7800, czyli prawie tyle, co w Krakowie.

Praca IT – Katowice i aglomeracja śląska

 

Chociaż aglomeracja śląska kojarzy się przede wszystkim z przemysłem górniczym, nie brakuje tutaj firm, które zgłaszają duże zapotrzebowanie na usługi informatyczne. Czy jednak oferują atrakcyjne wynagrodzenie? Dane pokazują, że tak. Junior zarabia średnio ok. 3700 zł netto, mid – ponad 6000 zł, a senior – nawet 12500 zł. Średnia dla aglomeracji śląskiej to ponad 7700 zł.

Podobnie kształtują się zarobki informatyków w Trójmieście, Poznaniu i Szczecinie. Najniższe wynagrodzenia natomiast są wypłacane specjalistom IT w Rzeszowie i Lublinie. Jak więc widać, także i miasto ma znacznie. W zależności od lokalizacji różnica w zarobkach informatyków może wynieść nawet 40 procent. Nic więc dziwnego, że ta grupa zawodowa częściej niż inne zgłasza gotowość do zmiany miejsca zamieszkania.

Wysokość zarobków informatyka uzależniona jest nie tylko od doświadczenia i miejsca pracy, ale również specjalizacji. Najlepiej opłacani są programiści. Nic więc dziwnego, że wiele informatyków wybiera właśnie tę ścieżkę rozwoju. Programista IT może liczyć nie tylko na atrakcyjne wynagrodzenie, ale również udział w ciekawych projektach.

Kategorie:
Biznes

Komentowanie wyłączone.